szybalski-stomatologia.pl

szybalski-stomatologia.pl szybalski-stomatologia.pl

Zastanawialiście się może kiedyś, jaka jest różnica między dentystą, a stomatologiem? Obydwa te pojęcia zdają się dotyczyć tego samego, czyli określenia lekarza zajmującego się leczeniem zębów oraz jamy ustnej i stawu żuchwowego. Jest to z pewnością prawda, ponieważ mimo różnych nazw i genezy wyrazów, stomatolog i dentysta oznaczają dokładnie to samo. Skąd więc dwie nazwy określające ten sam rodzaj wykonywanego zawodu? Pochodzenia słowa stomatolog można dopatrywać się w grece, gdzie stoma oznacza usta a logos to nauka. Z kolei słowo dentysta ma nieco inne pochodzenie, mianowicie wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Można by więc pomyśleć, że dentysta zajmuje się zębami, a stomatolog ogólnie jamą ustną, jest to jednak stwierdzenie niezgodne z rzeczywistością. Jedyne, co odróżnia lekarza dentystę od lekarza stomatologa, jest rok ukończenia studiów, ponieważ w związku ze zmianą przepisów w 2002 roku, osoby kończące studia otrzymywały tytuł lekarza dentysty. Kompetencje dentysty, jak i stomatologa są więc takie same.

Każda wizyta u stomatologa większości ludzi kojarzy się z ogromnym bólem i prawdziwymi torturami. Fakt, dentysta wykonuje mnóstwo niezbyt przyjemnych dla nas zabiegów, ale trzeba pamiętać, że dzisiejsza stomatologia wygląda zupełnie inaczej, niż dawniej. Dziś z łatwością możemy znaleźć profesjonalny gabinet dentystyczny, w którym będziemy mieli zapewniony pełen komfort w czasie wykonywania nawet trudnych zabiegów. Stosowane współcześnie środki i narzędzia do leczenia zębów sprawiają, że w większości przypadków pacjent naprawdę nie odczuwa tu żadnego bólu. Oczywiście, warto najpierw dokładnie sprawdzić, w którym gabinecie możemy liczyć na tak wysoki profesjonalizm. W sieci znajdziemy mnóstwo opinii wcześniejszych pacjentów mówiących, czy dany stomatolog jest faktycznie dobrym specjalistą. Stomatologia jest dziś tak popularną dziedziną, że nawet w mniejszych miastach możemy skorzystać z naprawdę profesjonalnych usług. Warto znaleźć jednego dobrego dentystę, do którego będziemy mieli zaufanie i do którego będziemy chodzili regularnie. Dzięki temu strach związany z takimi wizytami zniknie błyskawicznie.

Odwiedzanie stomatologa powinno się odbywać przynajmniej raz w roku - i to w zasadzie u ludzi nie cierpiących na żadne dentystyczne schorzenia. Oczywiste jest jednak, że człowiek udaje się do takiego specjalisty dopiero w momencie, w którym czuje, że ma problem i musi go jak najszybciej naprawić. Dentysta oczywiście zajmie się problemem, a gabinet dentystyczny będzie otwarty na nasze kolejne wizyty, jednakże dużo prościej by było, gdybyśmy po prostu pamiętali o swoim zdrowiu regularnie, a nie tylko od święta. Dobrze jest kontrolować swoje uzębienie, bo zęby stałe są niezwykle cenne, a czym jesteśmy starsi, tym bardziej narażamy się na ich degradację, a co za tym idzie, wymianę na sztuczne. Niezwykle ważna jest też codzienne higiena uzębienia, a bez konsekwencji w działaniu raczej nie mamy szans na bycie wolnym od ubytków uzębienia, bez którego człowiek nie da sobie rady w codziennym funkcjonowaniu. Poza wszystkim, ubytki bolą, a kiedy ząb okaże się poważnie chory, to my też zdecydowanie tacy będziemy.

Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług dentystycznych z różnych specjalności. W zależności od ukończonej specjalności, stomatolog zajmuje się świadczeniem określonych usług. Niektórzy lekarze zajmują się określoną specjalnością i działają tylko w jej zakresie, jak na przykład ortodonci, którzy skupiają się na leczeniu ortodontycznym pacjentów w przypadku nieprawidłowości w zgryzie. Inne gabinety stomatologiczne mogą oferować szerszy zakres usług z różnych specjalności, ponieważ mogą zatrudniać specjalistów z konkretnych specjalizacji. Jednak lekarze dentyści, działający sami w prywatnych gabinetach, również mogą się specjalizować w wielu usługach stomatologicznych. Najłatwiejszym sposobem, żeby sprawdzić świadczone usługi w danym gabinecie dentystycznym, jest odwiedzenie strony internetowej, na której zawarty jest zakres oferowanych usług. Przykładowymi usługami z określonych specjalności oferowanymi przez gabinety stomatologiczne są zabiegi chirurgiczne, leczenie ortodontyczne czy ogólna profilaktyka.

Wiele osób nie ma dobrych skojarzeń z gabinetami stomatologicznymi. Często jest to spowodowane złymi wspomnieniami z dzieciństwa gdy nie jeden gabinet dentystyczny nie mógł pochwalić się nowoczesnym sprzętem i narzędziami. Obecnie nie należy bać się wizyty u dentysty. W gabinecie z dobrymi opiniami znajdziemy nowoczesne narzędzia i lekarstwa. Dentysta w dzisiejszych czasach nie zajmuje się jedynie wyrywaniem zębów ale szeregiem zabiegów mających na celu zapobieganie uszkodzeniom, lub naprawą chroniącą przed wyrwaniem. Stomatologia zachowawcza zajmuje się diagnostyką i leczeniem ubytków. Chirurgia polega na operacyjnym leczeniu zębów i przygotowaniu ich do dalszego leczenia. Endodoncja, potocznie nazywana leczeniem kanałowym pozwala na zachowanie zębów pacjenta. Leczenie polega na usunięci zębiny z kanałów zębowych i zakrycie ich specjalną masą wypełniającą. Należy zaznaczyć że u wielu stomatologów możemy obecnie spotkać komputerowe podawanie znieczulenia. Pozwala to na precyzyjne zaaplikowanie środka w zależności od potrzeb.