Szybki sposób na przygotowanie pogrzebu
Pogrzeb nigdy nie należy do przyjemnych uroczystości, jednak mimo to nigdy nie ma możliwości, by uniknąć organizacji takiej ceremonii. Często taki obowiązek pojawia się dość niespodziewanie, a z racji tego, że wiąże się z nim wiele kwestii, może zdarzyć się, że o czymś zapomnimy lub coś pójdzie nie tak, jak powinno. Aby uniknąć rozczarowań, stresu i zakłopotania, zdecydowania warto zadbać o to, by do organizacji pogrzebu zatrudnić odpowiednie osoby. Tego typu firmy znajdziemy w dzisiejszych czasach bardzo prosto, a żeby wszystko przebiegało sprawnie, warto wybrać najlepszą z nich. W tej kwestii warto oczywiście poprosić o radę znajomych lub rodziny, ponieważ wielu z nich na pewno posiada już doświadczenie w tej kwestii.
Jakie obowiązki wiążą się z pogrzebem?
Z organizacją pogrzebów wiąże się wiele kwestii, które koniecznie trzeba załatwić, jeśli chcemy, żeby wszystko przebiegło tak, jak należy. Aby całość zorganizować poprawnie, warto dobrze się zastanowić i zadbać nawet o najmniejsze szczegóły. Możliwości na organizację różnych formalności jest wiele, a najlepiej będzie poprosić kogoś o drobną pomoc. Gdy podzieli się zadania na kilka osób, wszystko wykonane będzie znacznie sprawniej i dokładniej, dlatego lepiej jest dobrać znajomych lub rodzinę do pomocy. Formalności i różnych spraw związanych z pogrzebem może być bardzo wiele, ale jeśli się nieco postaramy, z pewnością uda nam się wykonać wszystko na czas i z odpowiednią dbałością.
Cmentarze stały się w XIX
Historia i prehistoria
Grób skrzynkowy na stanowisku archeologicznym wchodzącym w obszar chroniony ścieżki lichenologiczno-kulturowej w Leśnie
Ludy zajmujące tereny obecnej Polski, podobnie jak i w innych częściach Europy przed wiekiem X wznosiły najczęściej groby megalityczne, skrzynkowe, komorowe, kurhany lub w formie kamiennych kręgów. Znaczna liczba zachowanych kurhanów (wznoszonych w okresie II-III w. n.e. przez Gotów) znajduje się obecnie w pobliżu miejscowości Odry, Leśno czy Węsiory. Złożenia ciała lub prochów zmarłego do grobu poprzedzały stosowne dla danego okresu obrzędy pogrzebowe.
Inne podziały wyróżniają groby: całopalne, ciałopalne, szkieletowe, szybowy i inne.
Wraz z przyjęciem w roku 966 chrześcijaństwa w Polsce pojawiły się nowe formy pochówku. Symbolem oznaczającym grób stał się niewielki kopiec, na którym umieszczany jest krzyż. W czasach nowożytnych przyjęło się oznaczanie grobu płytą nagrobkową, najczęściej z imieniem i nazwiskiem osoby zmarłej, a także z datą jej narodzin i śmierci. Z kultury greckiej zapożyczony został zwyczaj umieszczania na nagrobkach krótkich utworów poetyckich (epitafiów) mających przypomnieć żywym o losach zmarłego.
Cmentarze stały się w XIX wieku szczególnie ważnym miejscem w Polskiej kulturze. Tradycja powstań skłaniała do okazywania patriotycznego przywiązania do ich zmarłych ofiar. Groby stały się ważnym miejscem publicznej manifestacji poglądów Polaków.
Bardzo liczna diaspora żydowska w Polsce przez stulecia otaczała czcią groby swoich przodków. Na cmentarzach żydowskich oznaczano je macewami oraz dziełami judaistycznej sztuki sakralnej. Po holokauście groby żydowskie popadły w zapomnienie i wiele z nich zostało zniszczonych. Po roku 1989 organizacje z Izraela prowadzą działania na rzecz odrestaurowania grobów ich przodków na terenie RP.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%B3b