Do dentysty!

Do dentysty! Nie bój się wizyty u dentysty:

Ból zęba = wizyta u dentysty

Ból zęba, częsta dolegliwość zarówno u dorosłych jak i u dzieci- jego przyczyny mogą być różne, dlatego nie należy próbować przeczekać, czy leczyć na własną rękę np. paracetamolem. Sprawa zawsze wymaga kontroli dentysty czy stomatologa, pomoże to uniknąć bardzo nieprzyjemnych powikłań i dalszych konsekwencji wynikających z nieleczenia uzębienia. Od próchnicy po stany zapalne i ropienie, a to tylko niektóre możliwe przyczyny wystąpienia bólów zęba. W skrajnych przypadkach może nawet dość do zapalenia okostnej zęba, a to już nie żarty. Polecam, więc się przemóc i pójść do specjalisty jak tylko coś niepojącego zacznie się dziać.

Jak dbać o zęby?

Do najbardziej popularnych zabiegów profilaktycznych w stomatologii należy przede wszystkim piaskowanie, które polega na usuwaniu kamienia i innych niedoskonałości z zębów. Jest to bardzo popularna usługa profilaktyczna i wiele osób jest zadowolonych z korzystania z tego rodzaju zabiegu. Mniej popularne, ale niegdyś bardzo często stosowane jest lakowanie zębów. Osoby chcące utrzymać swoje zęby w doskonałej kondycji mogą także zdecydować się na lakierowanie zębów. Z kolei dla dzieci bardzo często przeprowadzane są w szkołach takie zabiegi, jak fluoryzacje, które sprawiają, że zęby najmłodszych są w lepszym stanie. Zabiegi profilaktyczne cieszą się popularnością zwłaszcza w większych gabinetach stomatologicznych.

Definicja stomatologa

W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Lekarze nie piszą jednak prac magisterskich ? pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP), od roku 2013 Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego.

Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r., lekarz dentysta upoważniony jest do leczenia schorzeń zębów, jamy ustnej oraz obszaru twarzoczaszki i okolic przyległych

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia