Dentysta w centrum uwagi

nicja dentysty w WikipediiLekarz dentysta (lekarz stomatolog), pot. dentysta (z łac. dens dopełniacz dentis "ząb") ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce tytuł lekarza dentysty i o

Dentysta w centrum uwagi protezy zębowe jastrzębie
Gdy boli ząb lub zrobi się spory ubytek zwykle nie mamy się ochoty na szukanie dentysty poza miastem. W takiej sytuacji najlepiej szukać pomocy w lokalnym gabinecie, np. .

Definicja dentysty w Wikipedii

Lekarz dentysta (lekarz stomatolog), pot. dentysta (z łac. dens dopełniacz dentis "ząb") ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.

W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (przed rokiem 2013) oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego(dotyczy wyłącznie osób kończących studia przed 1 października 2016).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_dentysta


Higiena jamy ustnej

Chociaż codzienna troska o stan swojego uzębienia może wydawać się dość przykrym obowiązkiem, to jednak warto wyrobić sobie nawyk systematycznego przeglądania swojej jamy ustnej. Warto także kilkakrotnie wybrać się do dentysty w celu sprawdzenia stanu uzębienia.

Okazuje się bowiem, że jeśli systematycznie dbamy o nasze uzębienie to ryzyko, że będziemy musieli poddać się bolesnemu leczeniu zębów jest o wiele mniejsze. Jest to właściwie bardzo przekonujący argument dla osób, które często zapominają o higienie jamy ustnej. Troska o stan własnego uzębienia to także bardzo dobry sposób na zachowanie jak najdłużej swoich zębów. Jak wiadomo, jest to bardzo cenne zwłaszcza w podeszłym wieku.


Wikipedia i zęby człowieka

W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba:

powierzchnię podniebienną ? od strony podniebienia w szczęce lub językową w żuchwie;
powierzchnię przedsionkową ? od strony przedsionka jamy ustnej; zwana jest również wargową (w zębach przednich) lub policzkową (w zębach bocznych);
powierzchnię żującą w trzonowcach i przedtrzonowcach, guzek żujący w kłach a brzeg sieczny w siekaczach;
powierzchnię mezjalną od strony linii pośrodkowej ciała;
powierzchnię dystalną przeciwną do linii pośrodkowej ciała.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka



© 2019 http://przedszkole99.wroclaw.pl/